Bebek odası mobilyası seçilirken anne babaların kafasını en çok karıştıran konular markaların sunduğu çeşitlilik ve işlevselliğin ancak tecrübe ile değerlendirilebilir olmasıdır. Yani seçim yaparken mutlaka daha once kullandığı bebek odasından memnun olan çevrenizden tavsiye almalısınız. Seçim konusunda sizi yönlendirecek en önemli etken budur.

 

Diğer önemli etkenlerin başına ise odanızdaki alan ve bütçedir. Bugün çok çeşitli bütçelere göre çok çeşitli modellerde bebek odaları hazır olarak satılabilmekte ve özel üretimle sizlere ulaşabilmektedir.

 

Bebek odanıza mobilya alırken bebeğinize uyku eğitimi verip vermeyeceğinizi ve eğer uyku eğitimi vermeyi düşünürseniz hangi ekolü izleyeceğinizi araştırmanız önemlidir. Seçeceğiniz uyku eğitimi metoduna ya da co-sleeping gibi alternatif yöntemlere göre mobilyanızın modeli değişebilir.

 

Eğer bir bebek odası yapmayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olan 2 kapılı tercihen altı çekmeceli ufak bir dolap, 3 çekmeceli bir şifonyer ve bebek beşiğidir. Ayrıca alan varsa rahat bir emzirme koltuğu da tercih edebilirsiniz. Bebek odası yapmayacaksanız beşik ve şifonyer ile rahatlıkla ilk 1 yılı geçirebilirsiniz. Özellikle erkek bebeklerde askılı dolaba ihtiyaç yoktur. Bebek odasında dolap yerine 2 adet şifonyer tercih edebilirsiniz. Çekmece çok daha işe yarayacaktır.

 

Mobilya seçerken görselden çok kullanışa ve sağlığa dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Özellikle özel üretim mobilyalarda su bazlı boya ve nikel içermeyen boya kullanımı önemlidir. Odayı daraltmaması için ufak ve hafif detaylarla bezenmiş açık renkli mobilyalar tercih edebilirsiniz. Özellikle ikea mobilyaları bu iş için biçilmiş kaftandır. Yalnız bebek mobilyası olarak değil, sade ve klasik dolap & şifonyer tercih ederseniz çok daha uzun ömürlü ve ekonomik olacaktır.

 

Büyüyen beşikler ve sallanan beşikler kesinlikle gereksizdir. Hantal ve yer kaplayan üstelik çocuk büyüdüğünde sizi mutlu etmeyen mobilyalardır. Bir kere al senelerce kullan mantığı malesef ki günümüzdeki düşük kaliteli mobilyalarda geçerli olmuyor. Aynı şekilde ön barı asansörlü beşikler de zamanla bozulmaya ve kullanışsızlığa yol açabiliyor.

 

Sade ve küçük bir beşiği ilk aylarda kendi odanızda anne yanı beşiği gibi kullanabilir sonrasında eğer varsa bebek odanıza taşıyarak rahatlıkla 2.5 yaşına kadar kullanabilirsiniz. 2.5 yaşından sonra ise orta boy bir çocuk yatağına geçiş uygun olacaktır. Co-sleeping düşünüyorsanız ön kenarı açık ve kendi yatağınıza montelenen bir anne yanı beşiği tercih edebilir, veya Montessori yataklarını değerlendirebilirsiniz.

 

Özel üretim beşiklerde ise bumper (beşik yan koruma) kullanabilmeniz ve hava geçişini rahat sağlamak amacıyla divan ya da sedir tipi arkası ve yanları kapalı beşik ya da karyolaları tavsiye etmiyoruz. Dört kenarı parmaklıklı modeller ve yan yüksekliği 40-45 cm’i geçmeyen yataklar çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Yatak seçiminizi yaptıktan ve teslim aldıktan sonra yan koruma ve bebek uyku seti ürünleri için bize whatsapp üzerinden ulaşarak birebir kendi yatak ölçünüzde ve istediğiniz desende sipariş verebilirsiniz.

 

Mutlu ve uzun uykular dileği ile…

Ürün Favori Listesine Eklendi.